Wentylacja i rekuperacja

Zainwestuj w zdrowe, czyste powietrze i zacznij oszczędzać energię

Wentylacja

Zainwestuj w zdrowe, czyste powietrze i zacznij oszczędzać energię. Jeżeli szukasz energooszczędnego ogrzewania to postaw na mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła.

Do czego służy?

Efektywna wentylacja gwarantuje stały dostęp do odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach. Dwutlenek węgla znajduje się nie tylko w wydychanym przez ludzi powietrzu, ale również powstaje w wyniku pracy kuchenek, kominków, kotłów oraz pieców. Zbyt duża wilgotność z kolei, może prowadzić do zawilgocenia ścian, co przyczyni się do powstania grzyba lub pleśni.

Działanie

Wentylacja to proces usuwania zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń i dostarczanie w jego miejsce świeżego. Odpowiednia wymiana powietrza jest niezbędna do oddychania oraz do bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Jest również szczególnie istotna, gdy w powietrzu występuje np. dym papierosowy, opary substancji chemicznych oraz pyły.

Wentylacja i rekuperacja

Rodzaje Wentylacji

Kluczowe jest dopasowanie najlepszego rodzaju wentylacji nie tylko ze względu na warunki techniczne ale też użytkowe w stosunku do różnego rodzaju pomieszczeń.

Jest podstawowym i najtańszym sposobem cyrkulacji powietrza. Polega na odprowadzeniu ciepłego powietrza na zewnątrz za pomocą kanałów wentylacyjnych.

Zaletą tego rodzaju wentylacji jest brak potrzeby instalowania dodatkowych urządzeń oraz bezobsługowe działanie. Wadą jest konieczność rozszczelnienia okien oraz brak kontroli ilości powietrza.

Inaczej nazywana rekuperacją. Zapewnia wymianę zużytego powietrza na nowe za pomocą urządzenia zwanego rekuperatorem. Zapewnia stały dopływ świeżego powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła.

Zaletą tego rodzaju wentylacji jest niezależna od warunków zewnątrznych cyrkulacja powietrza oraz duża oszczędność w ogrzewaniu. Wadą jest duży koszt instalacji.

Wentylacja hybrydowa polega na połączeniu działania obu typów wentylacji na zasadzie wzajemnego uzupełniania się. Elementy sterujące zapewniają stałą współpracę obu układów by zapewnić odpowiednie warunki współpracy. Celem wentylacji hybrydowej jest ograniczenie zużycia energii przy zapewnieniu odpowiedniej wymiany powietrza w pomieszczeniu.

Wentylacja i rekuperacja

Wentylacja, a rodzaj pomieszczenia

Rekuperację można zamontować w każdym domu, ponieważ co do zasady, zapewnia najwyższą jakość powietrza bez potrzeby wietrzenia. Dzięki rekuperatorowi, w skład którego wchodzi wymiennik ciepła, dodtkowo ogrzewa powietrze. Wentylacja mechaniczna zapewnia dodatkową ochronę przed smogiem, alergenami oraz wirusami, a dzięki zastosowaniu odpowiedniego filtra, zatrzymuje również większe zanieczyszczenia.

Kluczowe pomieszczenie pod względem wentylacji ponieważ pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów po gotowaniu oraz nadmiaru wilgoci. W związku z kwestiami bezpieczeństwa, w kuchni najlepiej zdecydować się na wentylację mechaniczną, ponieważ wentylacja grawitacyjna jest zależna od warunków pogodowych i nie zawsze działa efektywnie. Okap kucheny jako element uzupełniający wentylację, można również podłączyć do rekuperatora. Szczególnym przypadkiem jest kuchnia z kuchenką gazową. Wówczas warto pamiętać by drzwi nie były całkowicie szczelne by zapewnić odpowiednią wymianę powietrza.

Standardowym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna jednak w łazience be otworów okiennych, warto rozważyć instalację wentylacji grawitacyjnej. Może pracować nieustannie lub przy włączeniu światła w łazience.

To jaką wentylację można wybrać do kotłowni, uzależnione jest od urządzeń, które się znajdują w tym pomieszczeniu. W nowoczesnym budownictwie funkcję kotłowni przejmują pomieszczenia techniczne pełniące dodatkowo funkcję pralni/suszarni, które można wówczas podłączyć je do systemu rekuperacji.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Zapraszamy do wyceny i kontaktu, odpowiemy na wszelkie nurtujące Państwa pytania.